Serviciul Poliţiei Rutiere (S.P.R.) Cluj


Categorie:
Centre, direcţii, unităţi
Adresa:
Cluj-Napoca, Strada Albac, Nr. 15
E-mail:
cabinet [at] cj.politiaromana.ro
Web:
Telefon:
0264-414.010

Politia Rutiera Cluj răspunde de executarea atributiilor ce revin poliţiei cu privire la siguranţa circulatiei pe drumurile publice din oraş si judet Cluj.


Profil actualizat acum 14 luni


 
  • Comentarii şi anunţuri

comments powered by Disqus
Scris de , in 11.07.2013 14:25:33
Revin cu comentariu privind garajul (baracament) situat la intrarea pe str. Huedinului. Am primit raspuns de la primarul Clujului ca este amplasat legal si ca proprietarul a respectat autorizatia. Dorim si noi locuitorii strazii Huedinului daca astfel de autorizatii pe domeniul public se dau pe viata. Mi se pare de-a dreptul inacceptabil ca un garaj amplasat pe domeniul public sa troneze de vreo zece ani in mijlocul strazii creand multe inconveniente si incidente atat autoturismelor cat si pietonilor.

PS. Locuitorii strazii spun ca proprietarul garajului este o doamna de la Curtea de Conturi. Deci, intelegem de ce spatiul public ii este atribuit pe viata sau sa speram ca va iesi la pensie?
Scris de , in 10.07.2013 19:38:11
Obiect: Marcaj stradal intersectia Petru Maior cu Napoca, in zona intersectiei semaforizate perpendiculare pe Casa de Cultura a Studentilor.

Consider ca noul marcaj nu este corect. Pe carosabil s-a marcat P (spre parcarea Primariei), s-a sters posibilitatea de a vira la stanga, pentru directia de mers spre Republicii. Noul marcaj induce gresit impresia ca de pe banda din dreapta nu poti vira la stanga pentru a avea acces direct spre Republicii. Nu toti inteleg acest lucru si veti asista la o ciocnire intre cel care vine din banda a doua si vrea sa vireze la dreapta pentru Republicii si un altul care vine de pe prima banda si urmeaza calea directa, normala, spre Republicii (ce nu respecta noile marcaje). Consider corect ca banda unu sa aiba libere ambele tendinte de mers: spre parcare si spre stanga, incadrare normala pentru Republicii. Cei de pe banda unu trebuie sa asteapte pana cand le vine randul pentru a vira la dreapta spre Parcare (asa a fost pana acum si asa este corect si normal)

Va rog sa-mi comunicati decizia d-stra.
Scris de , in 04.07.2013 15:20:12
In localitatea Floresti, cand iesi de pe str Somesului, (intersectia cu str Avram Iancu) s-a montat in urma cu cateva luni un indicator care te obliga sa faci dreapta catre sensul giratoriu,pe care binenteles ca 90% din conducatorii auto nu il respecta. Toti fac stanga incalcand obligativitatea indicatorului, astfel se ingreuneaza traficul si implicit creste riscul provocarii accidentelor. Ar trebui macar din cand in cand sa mai supravegheze aceasta intersectie si politia rutiera. Multumesc
Scris de , in 05.06.2013 11:19:14
Va informez ca trec zilnic pe soseaua LUNA/CIMPIA TURZII, iar aproape de iesirea din LUNA pe dreapta exista foarte multe utilaje din cauza carora trebuie sa treci cu masina pe cealalta parte pt.ca se afla f. aproape de sosea de multe ori chiar pe sosea. Va rog sa luati masuri urgente pina nu se intimpla ceva si sa verificati de unde atitea utilaje aduse din SPANIA, nu cumva sint furate - voi sesiza si politia din SPANIA.
Scris de , in 24.04.2013 13:47:12
In data de 18.04.2013 am avut un accident foarte grav pe centura Clujului - (Valcele-Apahida) un autotren cu semiremorca plin cu nisip, ramas fara frane si scapat de sub control ne-a lovit din spatesi am fost proiectati intr-un alt autovehicul din fata, dupa care ne-am rasturnat. Domnii de la Politia Rutiera Cluj au fost extraordinari.
Multumiri pe aceasta cale d-lui. Comisar Sef. Rus Sorin si d-lui Ilie Catinean de la Politia Rutiera Cluj.
Scris de , in 26.03.2013 10:05:34
In dimineata zilei de 26.03.2013, interval orar 08.30- 09.45 deplasarea cu autoturismul din zona b-dul Nicolae Titulescu nr. 18 pana in zona Teatrul National - Catedrala a necesitat 46 de minute. Politia rutiera, prezenta doar ca spectator intr-o singura intersectie pe acest traseu, nu a facut absolut nimic pentru decongestionarea traficului. Singura intersectie in care am intalnit un agent si care, asa cum spuneam, nu lua nici o masura pentru a impiedica blocarea intersectiei a fost Traian Mosoiu cu Nicolae Titulescu.
In data de 22.03.2013 orasul Cluj-Napoca era plin de agenti de circulatie care 'acordau' cu nonsalanta amenzi soferilor din trafic.
Probabil ca intervalul orar mai sus amintit nu este in programul de activitate al Politiei Rutiere Cluj-Napoca pentru ca agentii de circulatie, platiti cu bani publici, sa iasa in strada si sa-si faca datoria.
Va doresc in continuare o zi linistita!
Scris de , in 04.02.2013 18:11:33
Buna seara, venind de la ski din localitatea Cavnic, trecand prin lo. Razoare, am fost surprins sa vad pe marginea carosabilului si in sant o lumina. Am deliberat cu sotia, eu crezand ca ar fi o avarie dar ea insistand ca ar fi un om cazut. M-am oprit si am coborat, circulatie nu prea era.... scurtez sa confirm ca era un mopedist intins cu casca catre carosabil. Am alertat localnicii sunand dupa Salvare. Fiind medic as dori sa stiu starea pacientului si daca ati elucidat cazul.
Apropos telefonul de mai sus nu e valid!
Scris de , in 03.02.2013 14:38:50
Daca tot ne putem spune parerea pe acest site - parerea mea este ca nimeni de la Serviciul Politiei Rutiere nu citeste posturile si ca scriem degeaba. As fi curios daca a primit cineva raspuns la postul lui, si dupa cit timp?
Apropos - numarul de telefon postat pe site este al unui studio foto...

Multumesc!
Scris de , in 02.02.2013 14:27:19
Bună ziua,
În data de 08.01.2012 a avut loc judecata în dosarul 18527/211/2012 - plângere contravenţională pentru suspendare permis de conducere. Instanţa a luat cunoştinţă de retragerea plângerii în data de 25.10.2012, rămânând să-mi trimită sentinţa definitivă pentru ca eu să predau permisul de conducere. A trecut aproape o lună, iar eu nu am primit acea sentinţă.
Menţionez că în datele de 25.10.2012, 08.01.2013, 18.01.2013 (la ora 14.00 când am ajuns eu, era închis) şi în data de 21.01.2013, am încercat să predau permisul la ghişeul corespunzător, dar nu mi l-au primit deoarece nu aveam asupra mea acea sentinţă, iar în sistemul dv.informatic nu figura sentinţa.
Îmi este teamă că voi depăşi termenul în care trebuie predat permisul şi voi primi acea prelungire cu 30 de zile a suspendării.
Vă rog să-mi spuneţi cum să procedez. La ce număr de telefon de la dv. aş putea afla dacă există o sentinţă definitivă pentru mine şi când trebuie să predau permisul?
Vă mulţumesc! Cu respect, Enescu.
Scris de , in 02.02.2013 12:55:15
Buna ziua. Vreau sa fac o sesizare in legatura cu soferii care nu isi curata numerele de inmatriculare. Chiar daca masina e murdara nu mi se pare normal sa fie si numerele de inmatriculare, mai ales cele din spate. In caz de accident, daca fug, nu e vizibil nr. de inmatriculare. Pe vremuri li se dadea amenda. Chiar am vazut un sofer care facea slalom printre masinii si chiar si pe stanga depasea pe contrasens pe strada Campului si daca cel care venea dinspre Zorilor regulamentar daca nu frana intra in plin in el. Am permis din 1992 si chiar de era masina murdara numerele imi erau curate si vizibile,deci de aceea nu mi se pare corect sa nu primeasca amenda ca circula cu ele murdare.
va multumesc.
Scris de , in 29.01.2013 11:26:57
Buna ziua,
Locuitorii str. Huedinului, Cluj Napoca, de cativa ani la rand au facut sesizare la Primaria Cluj, privind pozitionarea unui garaj la intrarea pe strada Huedinului din strada Negoiu, sesizare nerezolvata pana astazi.
Mentionez ca garajul ocupa aproape jumatate din strada si in conditiile de iarna, strada fiind si in panta, se creaza reale probleme de circulatie, intrucat din cauza acestui garaj, nu se poate circula decat intr-un singur sens.
Va rugam sa luati masuri pentru eliberarea strazii, si asa destul de dificila datorita pantei si lipsei de amenajare.Mentionez ca garajul este pe domeniul public de cel putin 8 ani.
Va multumim.
Scris de , in 07.01.2013 15:20:19
Va rog spuneti-mi daca pot fi inscris in certificatul de inmatriculare al fiului meu, care mi-a dat masina lui pentru a o folosi fiind-ca pleaca din tara, vreau sa platesc inpozitul in Floresti acolo unde locuiesc si RCA pe numele meu pentru ca pot beneficia de reducere pentru pensionari.
Scris de , in 23.12.2012 20:54:31
Buna ziua domnule primar.

Pe Calea Baciului (nr. 27) este o curba periculoasa unde conducatorii auto nu respecta limitele de viteza.
Este vorba de curba care trece pe langa firma Prosolar.
S-a intamplat azi sa intre pe contrasens o masina care circula cu viteza mare exact in curba.
Era un miracol ca nu a intrat frontal intr-o alta masina care circula regulamentar pe acel traseu.
Tot in aceasta curba s-a mai intamplat deseori in trecut sa circule vitezomani riscand accidente grave.
Va rog sa luati masuri si sa instalati limitatoare de viteza la intrarea in curba din ambele sensuri.
Va trimit atasat imagine care indica exact despre care curba este vorba.

Astept raspunsul Dvs. si solutionarea problemei.
Scris de , in 05.12.2012 09:19:08
Buna ziua,
In aceasta dimineata treceam prin fata liceului N Balcescu, cu masina. Chiar in fata liceului erau doi agenti de politie care vegheau traficul. Ajungind in fata liceului (pe zebra!), masina din fata mea (un Logan rosu, nr de inmatriculare CJ ?? DCD) a oprit pentru a lasa copilul aferent sa se dea jos - in fata politistilor, fara ca acestia sa schiteze vreun gest sau sa dea semne ca li se pare anormal.
Partea interesanta a venit cind l-am intrebat pe unul din agenti (dupa ce Loganul a decolat) daca i se pare normal ca masinile sa opreasca pe banda blocind circulatia - a fost foarte ofensat si s-a rastit cu un grav "va rog sa circulati, nu perturbati circulatia!!". Ba, a mai adaugat si un "ce tot comentati acolo?!!", inainte de a si fluiera.

asa ca a trebuit sa merg mai departe fara sa primesc un raspuns - credeti ca as putea primi un raspuns la intrebarea mea pe acest forum? poate in decurs de maxim un an?


Multumesc anticipat!
Scris de , in 10.11.2012 13:49:50
buna ziua.va rog sa verificati noul sens giratoriu, din intersectia B-ul Muncii cu Fabricii,poate nu este vizibil cum vii dinspre Real,majoritatea,considera ca inca au prioritate daca circula pe drumul cu prioritate.multumesc
Scris de , in 02.11.2012 08:33:28
Buna ziua! Exista un termen limita legal pentru schimbarea permisului de conducere in cazul schimbarii numelui si al domiciliului?

Multumesc
Scris de , in 31.10.2012 08:11:13
As dori sa ma informati cum procedez in cazul in care am o masina de inmatriculat (imi expira numerele rosii). Mai trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare (masina este din 2004, motor Diesel de 1700 cmc)?
Scris de , in 25.10.2012 09:34:00
Buna ziua,

a-si dori sa ma informati cum procedez in cazul in care am o masina de inamtriculat,( imi expira numerele rosii), ajunge sa merg cu actele de la RAR, nu mai este necesar nici un demers de la Finante?

Cu multumiri.
Scris de , in 22.10.2012 16:21:05
In urma anuntului pe care l_am citit in presa,ca "taxa auto este suspendata",inseamna ca daca merg maine( 24.10.2012) la ghiseu cu actele masinii pot sa inmatriculez masina fara a plati taxa?
Scris de , in 14.10.2012 13:03:30
va rog foarte frumos sa faceti tot ce se poate pentru ca semaforul de langa colegiul national pedagogic sa functioneze.este necesar deoarece sunt scolii in vecinatate iar circulatia este foarte mare.sa nu se intample un accident si numai dupa aceea sa se ia masuri.cam asa se intampla la noi.va multumesc.
Scris de , in 04.10.2012 15:29:13
Vreau sa aduc atentiei cazul taximetrisitilor care stationeaza neregulamentar langa statia de autobuz Zorilor. Evident, nu este vorbe de cei din statia de Taxi marcata, ci este vb despre cei care stationeaza pe banda 1 inaintea statiei de autobuz. La orele de varf, in zona se aglomereaza traficul datorita acestor nesimtiti. Nu am vazut niciodata vreaun echipaj de politite care sa faca ceva in acest sens cu toate ca locuiesc in zona.
Scris de , in 16.09.2012 14:38:03
Si inca o sugestie. Puteti lua in calcul, d-lor politisti, ca zi de testare, ziua de sambata, ori in celelalte zile evitati zonele cu trafic intens care cer concentrare si atentie marita si unui sofer cu experienta. Toare cele bune!
Scris de , in 14.09.2012 21:14:04
Cu respect, as dori sa stiu daca d-nii politisti care evalueaza competentele practice de sofat au urmat cursuri de psihologie, deoarece consider ca multora le lipseste tactul de abordare a tinerilor cursanti. Multumesc!
Scris de , in 27.08.2012 10:58:53
Buna ziua,
Unde gasesc un program de luni pana vineri pentru ghiseul (biroul) unde se pot schimba permisele de conducere.
Actele necesare pentru schimbare?
Taxele?
Puneti va rog mai multe numere de telefon de contact nu este admisibil sa sun de doua ori la acelasi nr de telefon si sa nu-mi raspunda nimeni !
Scris de , in 21.08.2012 11:22:36
Chitanta de la o amenda de circulatie se poate trimite scanata prin email? Daca da la ce adresa de mail? Prin posta la ce adresa trebuie trimis? Am fost amendat in Cluj-Napoca si sunt din alta localitate de aceea as dori sa trimit chitanta prin mail sau posta.
Scris de , in 20.08.2012 19:47:16
Cluj-Napoca,Luni 20.08.2012,0ra aproximativa 19:00,o masina mica,gen"Matiz",masina de firma,cu un sofer tanar si par prins in coada,nr inmatriculare MM 15 TSF,cu multe desene pe partile laterale,vine cu viteza de 60 km/ora in jos de pe podul garii,pe strada Giordano Bruno;toate masinile(de pe toate celelalte 3 benzi ) s-au oprit la trecere,caci trecea un pieton in varsta.Acest vitezoman iresponsabil de pe banda 1, a franat cu vreo 10metri inaintea trecerii de pietoni(la THF-market),i-a iesit fum din roata spate/partea soferului,dar nu a putut opri pana la trecere,batranul pieton vazandu-l ca nu se opreste masina,a sarit inapoi -pe banda 2,altfel zbura prin aer !!! Eu am sunat imediat la Pol.rutiera Cj-N,dar n-a raspuns nimeni...am vrut sa sesizez un sofer deosebit de indisciplinat in trafic ca sa luati ceva masuri pana nu omoara pe cineva...; este genul tanarului "agent de distributie"fara nici o lege,total iresponsabil,un viitor criminal !! Domnilor ,va rugam faceti ceva pentru pietoni,caci soferi din acestia ne omoara cu zile !!!
Scris de , in 25.07.2012 09:34:47
BUNA ZIUA ! Sunt foarte indignata de cum se lucreaza la politia rutiera cluj , deoarece ca sa intri in posesia unui carnet de sofer ai nevoie de 6 luni , lucru care mi se pare anormal .
Scoala dureaza relativ putin fata de cosmarul de care ai parte cand incepi sa mergi la politie .
In primul rand mizeria cu care te intampina serviciul permise auto, apoi ,, amabilitatea" celor care lucreaza acolo si nu in ultimul rand ritmul programarilor la examenele cu politia. DESI S-AU SCOLARIZAT ATATIA POTISTI PE BANII NOSTRII TREBUIE SA TREACA DOUA LUNI SA POTI SA-TI DAI EXAMENUL . REVOLTATOR !!!! Nu stiu ce s-ar putea face in acest sens dar trebuie sa luati masuri pentru reglementarea acestei probleme .
Scris de , in 21.07.2012 11:26:14
Va rog sa trimiteti la ore aleatorii cite un echipaj care sa monitorizeze pe strada C.A Rosetti doua probleme:
1. viteza cu care se circula atit la coborire pe zona de capat a strazii catre strada Eremia Grigorescu, cit mai ales la urcare in a doua jumatate superioara a strazii spre strada Rahovei
2. nivelul de poluare fonica pe care anumiti detinatori de autovehicule si de motociclete cu tobe de esapament sparte sau modificate il fac, ( mai ales dimineata si seara).
Scris de , in 08.06.2012 08:58:04
Buna ziua,

De curind locuiesc pe strada Plopilor, in Cluj-Napoca. Si mai curind s-a renovat strada plopilor, asfalt nou etc.
Problema este cu soferii care in general depasesc viteza legala mai ales in zona Centrului cultural japonez, cu mult peste limita legala. Cred ca s-ar putea restrictiona cumva viteza automobilelor care circula in zona si tonajul auto ale celor care trec prin zona.
Dumnevoastra aveti solutia! Doamne - Ajuta!

Va multumesc anticipat,
Scris de , in 29.03.2012 18:12:07
Buna ziua, va rog sa aveti in vedere a mari punctul de amenda macar pentru vorbitul la telefon!!! Eu cred ca din cauza vorbitului la telefon smecherii din Romania cu masinile lor bengoase, nu mai au nicio atentie pentru alte persoane care fac parte din traficul zilnic, si el infernal.
Scris de , in 15.02.2012 05:01:52
Buna ziua domnilor ofiteri de circulatie,

Doresc sa va informez ca se incalca foarte multe reguli de circulatie, mai ales intrarea pe sensurile interzise si ignorarea semnelor de circulatie in zona str. Lacramioarelor cu str. Alverna. In fiecare zi, mai ales pe timpul zilei vorbind, multi soferi, mai ales de pe "MASINI LUXOASE", nu sunt gelos, "IGNORA" semnul "INTERZIS" intrare de pe str. Alverna pe str. Lacramioarelor. Asa ceva nu este posibil!!!! Locuiesc intr-un apartament exact pe colt linga semnul interzis intrare pe Lacramioarelor. Nu stau sa iau numerele la masini, sau sa le numar, dar le vad. Plus ca se circula cu viteza, >50km/h pe aceasta portiune de strada unde incepe sensul "UNIC" pe str. Lacramioarelor, in special masinile care trebuie sa "delivery" produse, cu soferi ignoranti, tineri, foarte intirziati si iritati. Astazi era un locatar care curata zapada, si nu au lipsit centrimetri sa fie trintit de un Mercedes cu numar de BN intrat in sens interzis. NU ESTE POSIBIL!!!! Veniti sa vedeti, intrebati locatarii, lumea de aici.
Acest email il voi trimite, adica copy si past, si voi escalada acest eveniment neplacut care se intimpla pe aceasta strada Lacramioarelor.
Va multumesc pentru timpul accordat.
Scris de , in 15.11.2010 12:37:24
In urma numeroaselor sesizari, pe care le-am facut la Serviciul Rutier Cluj si la Primaria Cluj, privind Autogara Napoca din Cluj, si la care nimeni din autoritati nu s-a sesizat ... mai incercam odata! Si anume: masinile parcate pe str. Maiakovski, de la Autogara pana la coltul strazii Timisoarei, contrar indicatoarelor si toate acele autocare pe care daca cineva de la pol. rutiera ar veni prin zona le-ar vedea, si-au facut un obicei de a intoarce pe str. Timisoarei, adica vrei nu vrei la ora 5 dimineata te trezesti! Poti sa-i atentionezi pe soferi, sa le areti indicatoarele de "interzis la dreapta"si "Intoarecerea interzisa", ca in afara de a te injura si a-ti spune ca nu au loc in Autogara nu se mai intampla nimic. Nimeni nu-i curios sa vada WC public de pe str. Maiakovski si deranjul pe care-l fac cu manevrele lor de intoarcere-nu am vazut un echipaj de politie care sa-i amendeze, normal pentru ca nu-i deranjeaza si se pare ca-i lipsa de interes. Va doresc o zi buna si linistita!
FânFest 2014