Garda de Mediu Cluj


Categorie:
Alte instituţii şi servicii
Adresa:
Cluj-Napoca, Strada General Traian Moşoiu, Nr. 49
E-mail:
cjcluj [at] gnm.ro
Web:
Telefon:
0264-410.719
Fax:
0264-410.718

- controleaza activitatile cu impact asupra mediului inconjurator, si aplica sanctiuni contraventionale prevazute de legislatia in domeniul protectiei mediului;

- controleaza modul in care sunt respectate prevederile actelor de reglementare privind protectia mediului;

- exercita controlul cu privire la desfasurarea actiunilor de import-export a produselor, bunurilor si altor materiale, cu regim special de comercializare;

- exercita controlul activitatilor care prezinta pericole de accidente majore si/sau impact semnificativ transfrontalier asupra mediului, in vederea prevenirii si limitarii riscurilor de poluare;

- participa la interventiile pentru eliminarea sau diminuarea efectelor majore ale poluarilor asupra factorilor de mediu, si la stabilirea cauzelor acestora si aplica sanctiunile prevazute de lege;

- controleaza investitiile in domeniul mediului in toate fazele de executie si are acces la intreaga documentatie;

- propune organului emitent suspendarea si/sau anularea actelor de reglementare emise cu nerespectarea prevederilor legale etc.


Profil actualizat acum 3 luni


 
  • Comentarii şi anunţuri

comments powered by Disqus
Scris de , in 18.07.2013 12:15:39
Miercuri, 17.07.2013, dupa ora 20:00 in raul Nadas, putin mai sus de Napolact, se deverseaza reziduuri in apa, fapt care duce la poluarea apei. Sa fie oare consecinta unei statii de betoane in apropiere?

Cu multumiri,
Un pescar
Scris de , in 17.07.2013 11:56:58
In localitatea Aghiresu-Fabrici, unii locuitori isi cosesc iarba din curte sau gradina, dupa care o aprind in strada si se creaeaza un fum urat mirositor care se raspandeste peste frumoasa comuna, de iti vine sa suni la garda de mediu. Ei sustin ca asa au procedat intotdeauna si ca nu au ce sa faca cu iarba, iar firma de salubritate nu preia iarba uscata ( ma indoiesc). Ce parere aveti ? Cum se poate gasi o modalitate de a indeparta iarba uscata?
Scris de , in 23.06.2013 15:51:37
Sunt un locatar al unuia din blocurile situate in Apahida pe Strada Libertatii in incinta fermelor unde s-au amenajat blocuri de locuinte si vreau sa trag un MARE semnal de alarma ... In urma cu 2 sau 3 luni s-a infundat canalizarea sau fosa septica de la intrare la noi pe alee in zona drumului principal si a statiei de transport in comun. Rog a se interveni prin ce modalitate vreti pentru ca nu se mai poate continua in situatia actuala va rog sa ma crede-ti pe cuvant dar nu se poate respira cand ajungi in acea zona ... Va rog sa luati masuri.
Scris de , in 20.05.2013 14:10:03
Buna ziua, sunt admnistrator al SC. Dacosport srl Cluj Napoca cu punct de lucru pe B-dul Muncii nr 49 si va aduc la cunostinta urmatoarele: mai sus de societatea noastra se afla o ferma de animale si de cate ori ploua mai consistent aceasta ferma elibereaza dejectiile de la animale pe rigola de apa pluviala emanand un miros insuportabil pe toata strada. Va rog a lua masuri pentru ca nu este ceva accidental ci premeditat. Astept raspunsul d-voastra, multumesc .
Scris de , in 02.05.2013 08:10:36
La punctul de adunare a gunoiului menajer situat în spatele blocului de pe strada Grigore Alexandrescu nr . 39 un tip educat a depozitat molozul rezultat în urma renovării apartamentului . Locul arată aşa cum puteţi vedea în fotografia ataşată de mai bine de o săptămână .
Scris de , in 01.05.2013 08:24:33
Doamnei Teodora! O contrazic! Ferma Amareto este autorizxata ilegala, incalcandu-se legea. Acolo sunt partasi mai multe institutii care nu-si fac treaba. ! Nu mai umble sa prosteasca lumea. Oamenii nu cunosc! Blocurile ANL s-au construit in anul 2004 si nu s-a respectat distanta de 1000 m , cum e legal. Pana la Anl sunt 300m....iar pana la primarie 800 m. Patronul firmei Amareto a preluat cotetele ramase din timpul lui Ceausescu si ferma a primit autorizatie incepand cu anul 2006. Pe mine nu ma intereseaza ca a investit! Ce cauta o ferma intr-un cartier rezidential??? Ne imbolnavim! Un studiu de impact nu exista! Numai la noi se intampla asa ceva. Mirosul dejectiilor are un impact foarte grav asupra sanatatii cu consecinte dezastruoase! Iar blocurile au primit autorizatie cum a primit si ferma. Garda de mediu ce face???? A sesizat organele de ancheta penala????
Scris de , in 13.02.2013 13:46:50
Vreau sa va fac o sesizare in legatura cu "toaletarea", care in realitate este o ciuntire a unor tei falnici aflati pe Aleea Baita nr.4, cartierul Gheorgheni, toaletare care se face cu accepul primariei, desi legea nu permite taierea coronamentului arborilor. In idea ca veti lua masurile necesare multumiri anticipate.
Scris de , in 14.11.2012 10:37:27
Stimate domnule Pintea, inainte de a inainta scrieri catre Uniunea Europeana, ar trebui sa invatati sa scrieti "au iesit" si "ati facut". Mai apoi, ar trebui sa incepeti cu memorii stimabilului domn primar si reprezentatilor Primariei din Floresti care au autorizat construirea haotica a unui intreg cartier. Prezenta fermei de pui si a abatorului din Floresti era bine cunoscuta, a existat cu mult inaintea noilor constructii si a presuspun o investitie majora din partea intreprinzatorilor. De mentionat ca aceasta ferma respecta toate normele Europene in vigoare si s-a aratat dispusa sa colaboreze pentru implementarea altor solutii propuse. Din pacate, in preajma unei ferme de pui nu are cum sa miroase a flori!!! Mutarea in zona respectiva a fost o decizie pe care trebuia sa o analizati si dumneavoastra d-le Gelu, si sa va ganditi daca e locul ideal in care sa va cresteti copiii. Afirmatiile nefondate ale intreprinzatorilor din zona si a reprezentanilor Primariei ca ferma se va evapora, a fost facuta doar in dorinta unora sa-si vanda marfa si a altora pentru indestulare. Acum ca faptul e consumat pe spinarea oamenilor, poate ca cei care ar trebui luati de guler sunt cei care v-au prostit si cei care si-au pus semnaturile pe autorizatiile de constructie, si probabil din indestularea obtinuta sa sponsorizeze acum stramutarea fermei intr-o alta zona!
Scris de , in 07.11.2012 19:04:58
CUM SE CONTROLEAZA,MEDIUL CIND IN FLORESTI LANGA FERMA DE PUI TRBUI SA PUI BATISTA LA NAS,AU ESIT OAMENI IN STRADA SI TOT NU A-TI FACUT NIMIC.MIROSUL INSUPORTABIL AJUNGE PANA IN POLUS,AR TREBUI SA AJUNGA LA UNIUNEA EUROPEANA SA FACETI CEVA,RAMANE SA FACEM UN MEMORIU
Scris de , in 07.11.2012 19:04:20
CUM SE CONTROLEAZA,MEDIUL CIND IN FLORESTI LANGA FERMA DE PUI TRBUI SA PUI BATISTA LA NAS,AU ESIT OAMENI IN STRADA SI TOT NU A-TI FACUT NIMIC.MIROSUL INSUPORTABIL AJUNGE PANA IN POLUS,AR TREBUI SA AJUNGA LA UNIUNEA EUROPEANA SA FACETI CEVA,RAMANE SA FACEM UN MEMORIU
Scris de , in 23.10.2012 14:26:18
traim in 2012 cu speranta ca cineva....din cei "responabili" ne vor auzi si pe noi si copiii nostrii. chiar nu se poate face nimic cu mirosul de pui din Floresti?.... sunt zile cand parca e mortaciune in aer... stau si ma intreb daca acesti domni ar dori sa-si creasca copiii in acel mediu...
Scris de , in 25.05.2012 08:52:22
Alte cuie in copaci. Aveti si autorul. Pentru fapta asta in Germania esti pedepsit exemplar chiar daca acesta este primaria!
Scris de , in 25.05.2012 08:46:00
Alte cuie in copaci
Scris de , in 24.05.2012 11:29:55
Va sesizez ca prolifereaza metoda de-a se fixa cu cuie sau suruburi diferite afise pe trunchiul copacilor. Atasez imaginile care va pot dezvalui si autorii. Va rog luati masurile legale.
Scris de , in 17.04.2012 09:54:04
As vrea sa notificati o actiune poluanta in mediul rural , actiune care se desfasoara pe teritoriul a doua judete , Cluj respectiv Mures.De undeva din zona Mociu spre com. Frata se afla un parau care trece prin satul Criseni , com. Frata, sat Poiana Fratii, com. Valea Larga , si se varsa in lacurile din com.Zaul de Campie.Personal , am o casa de vacanta, in imediata apropiere a acestui parau , in com. Valea Larga .De aproape 3 ani sant aici si periodic incerc sa igienizez albia paraului in zona casei mele dar este o munca fara sfarsit pentru ca nu cred ca o sa va vina sa credeti ce arunca oamenii in acest parau foarte important pentru mediu si sanatatea animalelor din zona.Incepand de la pet-uri provenind din alimentatie , pana la sticle , borcane , spray-uri de tot felul, cadavre de animale , in concluzie o perfida adunatura de deseuri care nu au ce cauta intr-o apa curgatoare.Va rog din suflet, santeti o institutie care are posibilitatea de a reglementa aceste abuzuri, primariile din Mociu, Frata,Criseni, Valea Larga ar trebui sa aplice amenzi , dar ar trebui sa constientizeze oamenii de importanta protejarii mediului.Va multumesc si va rog sa luati masuri pentru ca voi puteti !